Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Mladý chemik - celostátní finále

Mladý chemik - celostátní fináleDatum konání:
13.6.2024

Žáci naší školy se pravidelně účastní soutěže Mladý chemik (celý název je Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR), pořádané Univerzitou v Pardubicích. Většinou v této soutěži býváme úspěšní a obsazujeme spíše horní příčky výsledkových listin. Letos jsme ale překonali všechny dosavadní rekordy.

Z celé republiky se letos této soutěže zúčastnilo 22 000 žáků devátých tříd a mezi nimi i naši chemici Martin Podškubka a Filip Šopík. Poté, co s přehledem ovládli dvoukolové krajské klání a umístili se na prvním a třetím místě, postoupili oba do kola celostátního, kde měřili chemické síly ve skupině 37 nejlepších z celé republiky. Mnohahodinové přípravy se vyplatily. Kluci se poprali s touto výzvou velice úspěšně. Martin je letos 13. a Filip 16. nejlepší chemik České republiky. Jsem na ně velice hrdá a za celou školu jim tím to děkuju a gratuluju.

 

A abyste měli tušení, jak takové celostátní kolo probíhá, požádala jsem Martina, aby vám čtenářům tuto akci přiblížil:

Celostátní finále Mladého chemika - kdyby mi někdo na začátku celé soutěže řekl, že se tam dostanu, asi bych se zasmál, ale nějakým záhadným způsobem se to stalo skutečností.

Na finále jsme se vypravili z časových důvodů o den dříve a po zhruba tříhodinové cestě vlakem jsme dorazili do Pardubic, kde jsme se ubytovali na hotelu a dali si večeři v nedaleké restauraci.

Druhý den jsme započali hotelovou snídaní a následoval přesun autobusem na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice, kde se celá soutěž odehrávala.

Po krátkém zahájení jsme se pustili do vypracovávání teoretické části, která prověřila naše znalosti z mnoha oblastí chemie, což nebylo úplně nejjednodušší, avšak bylo zde hodně zajímavých úloh. Po dokončení jsem překvapivě neměl moc špatné pocity, tak, jak tomu bylo v minulých kolech.

Po teorii následoval oběd v menze, a potom část praktická, která zjišťovala naše schopnosti v oblasti určování pH roztoků a kolorimetrie, u které jsem ze začátku trochu zmatkoval, ale nakonec to tak špatně asi nedopadlo.

Když bylo veškeré testování za námi, začal působivý program obsahující ukázky zajímavých chemických pokusů a ukázku molekulární gastronomie i s ochutnávkou, která byla vážně super.

Nabitý program následovalo vyhlášení, jež dopadlo, podle mě, nad naše očekávání, protože takové umístění jsem si ani nepředstavoval.

Myslím si, že jsme si to všichni náramně užili, a ještě bych chtěl poděkovat paní učitelce Zemánkové za veškerou přípravu, bez které by to takhle skvěle určitě nedopadlo.