Úvod > Aktuality > Distanční výuka

Distanční výuka

Vážení rodiče, milí žáci,
ve středu 14. 10. 2020 došlo k uzavření základní škol a na základě tohoto rozhodnutí jsme přešli na distanční (vzdálenou) výuku.

V rámci zlepšení distanční výuky jsme vytvořili všem žákům školní mailové účty (Gmail) a sjednotili tím platformu (G Suite, Google Apps for work), na které celá distanční výuka funguje. Jedná se o aplikaci Google Učebna, která slouží k psané komunikaci mezi učitelem a žákem či rodičem. V jednotlivých učebnách (kurzech) jde sdílet učební materiály, zadávat a plnit úkoly. Komunikace může fungovat v reálném čase jako chat nebo se může propisovat do školního mailu žáků, popřípadě rodičů. Velmi žádaným doplňkem UČEBNY je Google Meet. Meet slouží jako konferenční on-line hovor mezi učitelem a žáky. Komunikace probíhá v předem domluveném čase a je nutné, aby se žáci na tyto hovory připravili podle instrukcí jednotlivých vyučujících a nakonec hlavně připojili do samotné hodiny.

Je nutné, aby žáci sledovali své učebny, kde jim vyučující posílají výukové materiály, úkoly a oznamují časy jednotlivých on-line hodin. Je také vhodné, aby rodiče prováděli kontrolu Google Učebny společně s dětmi a částečně se seznámili s fungováním výše uvedené platformy (hlavně u žáků 1. stupně). Za tuto spolupráci předem děkuji. Distanční výuka je dnes dle zákona povinná (na rozdíl od jarních měsíců) a žáci musí být dopoledne přítomni, tak jako při prezenční výuce. V opačném případě vyžadujeme omluvenku zákonného zástupce. U starších žáků by mělo být fungování distanční výuky závislé přímo na nich, ne na kontrole rodičů. Do budoucna je důležitá jistá míra zodpovědnosti a samostatnosti.

Rozvrh hodin jsme nuceni přizpůsobit tomuto typu výuky. Žáci 1. stupně mají většinou kratší online hodiny v menších skupinách. Vyučující si přizpůsobí rozvrh aktuálním potřebám. Žáci 2. stupně mají online hodiny zejména ze stěžejních předmětů, jako jsou český jazyk, matematika a anglický jazyk. V tomto týdnu z části kopírují klasický rozvrh, ale samozřejmě je nutné sledovat Google Učebnu, kde vyučující časy upřesní.

Věřím, že tato platforma, která je dnes společná pro všechny žáky školy, zajistí kvalitní výuku. Učitelům umožní lépe komunikovat novou látku a zjednoduší kontrolu. Rodičům ulehčí domácí práci s dětmi i samotnou kontrolu výuky.
Na závěr bych velmi rád poděkoval všem rodičům za trpělivost, vstřícnost a zodpovědný přístup při této formě výuky. Jelikož je distanční výuka povinná, tak je vaše pomoc a spolupráce pro nás rozhodující. Jedině společně dokážeme zajistit kvalitní vzdělání pro děti v této složité době.